Miraysan 2019
Telefon Numaramız
+90 (216) 410 3838
Mail Adresimiz
bilgi@miraysan.com.tr
Adresimiz

Atatürk Mahallesi Ataşehir Bulvarı Metropol İstanbul A2 blok 2E/322 ATAŞEHİR / İSTANBUL

Bize Ulaşın

Ülkemizde çok sayıda farklı bitki türü yetiştiği gibi yaygın bir şekilde yetişen ağaç türlerinin sayısı da pek çok ülke ile kıyaslandığında daha fazladır. Türkiye ormanlarında yaklaşık 22 farklı türde ağaç yetişiyor. Bu ağaçlardan bazıları sadece Türkiye'de yetişirken bazıları ise farklı ülkelerde daha yaygın bir şekilde görülebiliyor.

Türkiye ormanlarında yetişen ağaç türleri sarıçam, kayın, karaçam, sedir, kızılçam, göknar, ladin, fıstıkçamı, porsuk, servi, meşe, kızılağaç, akçaağaç, dişbudak, ardıç, kestane, çınar, huş, ıhlamur, gürgen, sığla ve kavak oluyor.

Türkiye’de Ormanlar ve Ağaç Türleri

Dünya genelinde 4 farklı sedir ağacı türü bulunuyor. Bu türlerden biri de Toros sediri adını taşıyor ve bu ağaç türünün en yaygın şekilde yetiştiği ülke Türkiye'dir. Ağacın boyu 40 metreye kadar uzayabiliyor. Saf kızılçam yine ülkemizde doğal bir şekilde yetişen ağaç türleri arasında bulunuyor. Türkiye’de saf kızılçam ormanının kapladığı alan 3 milyon 729 bin hektarın üzerinde!

Sığla ağacı ise dünya üzerindeki tek doğal yayılış alanı Türkiye ve  Rodos adası olan bir ağaçtır. Sığla ağacının gözde isminden çıkarılan balzam kozmetik sektörü ile eczacılık sektöründe bir şekilde kullanılan bir malzemedir.  Bu nedenle sığla ağacının yetiştirilmeye devam edilmesi gerekiyor. Boyu 20 ile 30 metreyi bulabilen ıhlamur ağacı da yine ülkemizle karakterize olmuş ağaç türleri arasında yer alıyor. Ülkemiz topraklarında ormanlık alanların oranı ise % 27 dolaylarında bulunuyor.