Miraysan 2019
Telefon Numaramız
+90 (216) 410 3838
Mail Adresimiz
bilgi@miraysan.com.tr
Adresimiz

Atatürk Mahallesi Ataşehir Bulvarı Metropol İstanbul A2 blok 2E/322 ATAŞEHİR / İSTANBUL

Bize Ulaşın

Türkiye ağaç türleri bakımından oldukça zengin bir ülkedir.  Topraklarımızda en yaygın şekilde yetişen ağaç türleri ve özellikleri ise şöyle… 

  • Ihlamur Ağacı

Boyu 20 ila 30 metreye kadar uzayabilen ıhlamur ağacı Marmara, batı Karadeniz, kuzey Anadolu ve Orta Toroslarda yetişiyor. Sarkık bir şekilde açan çiçekleri kendine has bir kokuya sahip olur. Bu çiçekler haziran ile temmuz ayı arasında kurutulur ve içecek olarak değerlendirilir. Ağacın beyaz ve hafif bir odun vermesi doğramacılıkta yaygın şekilde kullanılmasını sağlar.

  • Kavak Ağacı

Özellikle suya yakın yerlerde çok çabuk yetişen kavak ağacı kibrit ve mobilya yapımında en sık kullanılan ağaçların başında geliyor. Ak kavak, kara kavak, fırat kavağı, titrek kavak, boz kavak şeklinde farklı türleri bulunan kavak ağacı Türkiye'nin hemen her yerinde yetiştiriliyor.

  • Çınar Ağacı

Ülkemizde çınar ağacının sadece tek bir türü yetişiyor. Doğu çınarı olarak adlandırılan bu ağaç kalın bir gövdeye ve uzun bir boya sahip oluyor. Mobilya yapımının yanı sıra parke yapımında ve mürekkep yapımında daha çınar ağacından faydalanılıyor. Çınar ağacının boyu ihtiyaçlarının karşılanması durumunda 50 metreye kadar ulaşabiliyor.

  • Çam Ağacı

100'den fazla türü bulunan çam ağacı özellikle Karadeniz Bölgesi'nde yoğun bir şekilde yetişiyor. Ülkemizde en çok sarı çam olarak adlandırılan türe rastlayabilirsiniz. Tropik ve dağlık bölgelerde yetişen çam ağacı yeşil yapraklarını kaybetmiyor. Kereste, kağıt hamuru, parfüm üretiminde çam ağacından faydalanılır.

  • Meşe Ağacı

Yaz kış yaprak dökmeyen türleri de olan meşe ağacı kerestesi en dayanıklı ağaç türlerinden biridir. Özellikle Trakya ve Marmara’da yoğun bir şekilde yetişen meşe ağacının uzunluğu 25 metreye kadar gövde genişliği de 2 metreye kadar uzayabiliyor. Ülkemizde meşe ağacı türlerinden sadece 18’i yetişiyor.

  • Zeytin Ağacı

Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde yoğun bir şekilde yetişen zeytin ağacının boyu 10 metre ile 20 metre arasında değişebiliyor. Son derece uzun ömürlü bir ağaç olan zeytin ağacı 2000 yıl yaşayabiliyor. Zeytin ağaçları gövdesinden ziyade verdiği zeytinler nedeniyle yetiştirildiği için mobilyacılık sektöründe çok yoğun bir şekilde kullanılmıyor.

  • Gürgen Ağacı

Kerestesi son derece kaliteli olduğu için bu alanda sıklıkla tercih edilen gürgen ağacı özellikle Karadeniz Bölgesi'nde yoğun bir şekilde yetiştiriliyor. Kurak ve kötü topraklarda bile yetişebilen gürgen ağacının kerestesi sağlam ve uzun ömürlüdür. Bu nedenle mobilya yapımında büyük bir ilgi görüyor.

  • Kayın Ağacı

Yapraklarını döken bir orman ağacı olan kayın ağacı mobilyadan arabaya, parke yapımından ayakkabı kalıbı ve sandal yapımına kadar pek çok alanda kullanılabiliyor.